Search This Blog

Friday, April 19, 2013

39. osa Käokell - hoone kandva osa lõpetus, katuse alustus, hulk torni ideid ja mõtteid

Kuigi on olnud vaba aega ja nii mõndagi on tehtud, siis ei ole need siiani tundunud nii märkimisväärsed, et neist peaks kohe eraldi postituse tegema :). Tegelikult aga olen valmis saanud vahepeal parempoolse külje immitatsiooni - palksein, kalasabatapp, maakivi vundament, ventilatsioonivõre (heli läbikostvuse parandamiseks) ning ilmunud on ka vanaaegne aken esiküljele, vesiratta kohale, samuti ka korralik toimiv veelaud.


Nüüdsest olen siis aga läinud oma tegemistega katuse kallale. Selleks, et saada aimu asja olemusest, panin esialgu peale nö musta katuse- alusplaadid. Hetkel aga liigun selle nimel, et üritan paigutada ning vormida välja tornitippu, mille all hakkab liikuma väike kelluke. Tornitipu osas on olnud väga palju ideid ja selle hübriidi kokkupanek on võtnud palju mõtlemistunde, mida ma piltlikult siin kuidagi kajastada ei suuda.

Olen seni lähtunud sellest, et kuna see käokella projekt on olnud sisuliselt igavene, tohutult detailne ja põhjalik, olen siia pannud ilmselt kõige rohkem mõtlemistunde (võrreldes teiste objektidega), saanud kõige rohkem kogemust nikerdamisel ja erinevate tehniliste lahenduste väljatöötamisel ning sel kõigel on ajapikku tekkinud teatud hingeline lähedus ja kooskõla minu jaoks - see miski, millega kasvad ajapikku kokku. Olles vorminud välja igat detaili, olen pannud igasse ühesse neist teatud mõtteid ja seega on sellel ka isiksusliku arengu jälgi näha, kuid seda vaid mu enda jaoks. Ja enda jaoks ma seda teengi. Tornitipp on teadagi üks tähtsamaid ehituslikke osi selle juures - see kõige-kõige kõrgem ja tähendusrikkam osa.
Mind on järjest rohkem hakanud inspireerima inimesed, kellel on iseloomu- ja isiksuslikke jooni, millest väga lugu pean, kuid endal neid pole. Siinkohal olen kogema ja märkama hakanud järjest rohkem ka välisrahvusest ühiskonda, ajalugu, põhimõtteid.
Seega mu hübriid tornitipust kajastub senise plaani järgi selliselt:
Põhiolemus ja kuju pärineb Tallinna Toomkiriku tornitipult:

Toestus tornile saab olema austusavaldus ülemaailma tuntud puuseppadele ja nende võtetele. Ehk liimi ma selle juures ei kasuta ja kõik toed tulevad tappühendusena (pilt pärineb Jaapani meistritelt):
Tipus hakkab elu suundasid näitama: 
Mõtteid - nii teostamist väärt, kui ka teisi - on veelgi, kuid kõigepealt alustan üldmulje loomisega. Õnneks on mul puitvarudes just üks suurepärase kujuga kasest treimisjääk:

Järgmine ülevaade aga loodetavasti üsna pea (vähem kui seni olnud 2,5 nädalase vahega :)).

PS! Suur-suur tänu kõikidele uudishimustajatele ja muidu huvilistele, kes on sel blogil täis klõpustanud tänaseks juba tublisti üle 10 000 vaatamise. See on nii minu, kui ka selle tagasihoidliku ajapikku kulgeva blogi suureks saavutuseks :)!

Monday, April 1, 2013

38. osa Käokell - vasaku külje immitatsiooni lõpp + üldmulje

Üle pika aja oli täna hommikul pisut aega ja sain lõpuni viidud vasaku külje vundamendi immitatsiooni, millega üksnes saab lugeda ka vasaku külje üldmulje enamvähem lõppenuks. Omal ajal sai valitud veidi tumedam ja tugevama puidusüümustriga külgsein, seega jäävad ka peale põletust vundamendi puhul siiski puidumuster pisut kumama, aga seda eelkõige muidugi siis, kui välguga pildistada:
Võimalik, et vaja on ära mahutada ka veel numbrilaua valgusti lüliti. Kuigi praegu paistab see külg kuidagi robustne ja kahvatu, siis tegelikult korralikult ära puhastades ja lakkides tuleb esile "vanade kulunud" palkide hing.
Kuigi enne katust on plaanis ka veel teine külg lõpuni viia - eelkõige effekti andev kalasabatapi immitatsioon, mis täitsa enamvähem välja kukkus - arvan, et siiski parim lahendus kokku liimitud-tapitud lauajuppidest. Parajalt täppistöö ka muidugi. Et veidi saada üldmuljet, missugune hakkab olema terve kellamaja väljanägemine ja proportsioonid, panin ajutiselt katuseplaadid peale (viimistlemata ja nö must katus) - mida rõhutada, mida jätta tagaplaanile seinte puhul ja lisadetailide puhul:




Pisut kahvatud värvid on tingitud kehvast valgusest ja välgust, kuid üldmulje on ettekujutatav. Muidugi on paljud detailid pooleli (eelkõige tooni andmises). Hetkel puudub küljest vaid kellamehhanism - osutid, kägu. Valmislõigatud aluskatuse paneelid on aga enamvähem mõõdus ja sobivad enamvähem kokku. Paremad sobivust ja immitatsiooni tuleb hakata andma nüüdsest kimmkatusega.