Search This Blog

Sunday, March 10, 2013

Käokell - "Night shut off" ja tagakaas

Tükk aega on mööda läinud ja pole vahepeal just kuigi palju juures saanud olla, kuid siiski üht-teist on liikunud. Kahju, et pole võimalik kajastada siin blogis neid mõttelennule kulunud tunde ja katsetamisi, seega pilte pole just palju näidata.
Tõsisemalt sai ette võetud "hääletu" mehhanismi leiutamine ja selle juures oli mõtteid ja variante õhus palju erinevaid, kuid üks oli ühte pidi halb, teine teisiti. Midagi muud ei jäänud üle, kui tuli see mehhanism rajada ikkagi sellele, et vaigistada ära valjemad helid, ehk kellapomm ja viled, mis omakorda tähendab seda, et ei saa kuidagi takistada kägu välja käimast igal poolel tunnil korra ja igal täistunnil vastavalt kellaajale. Liiga keerukaks oleks kujunenud süsteem, kus peatada ainult läbumehhanism ja see panna sõltuvusse kellaajast, sest sisse lülitada saanuks siis vaid ainult ühel õigel ajahetkel poole tunni jooksul, mis pole aga kuidagi mõeldav.
Seega - imeleiutiseks on vilelõõtsasid ja kellapommi fikseeriv traatidest mehhanism.
Ja järgmisel pildil on fikseeriitud asendis. Peamine osa on välja mõeldud - kuidas saada 3 liigutust ühte punkti ja seega on nüüd vaja vaid vedada veel pealiigendist kellamaja välisseinale traat ja fikseerimiskang, et oleks väljast poolt võimalik hõlpsasti sisse-välja lülitada.
  1. Musta kriipsjoonega on tähistatud puuduolev varras, mis ühendab liigendit ja tulevast kangi väljaspool kellakarpi.
  2. Roheliste joontega on märgitud lisatud vardad, üks neist surub vasakpoolset vilelõõtsa üles, teine aga tõmbab teise vile liigendit üles. Mõlemad on sätitud nii, et liigendi tõus oleks täpselt ühesugune, seega mõlemad lõõtsad on korraga ilusti maksimaalselt avatud. Lisaks on mõlemal vardal vabalt liikuda andvad otsad, et saaksid vabalt töötada normaalreziimis.
  3. Sinise joonega on märgitud konks, mis lükkab liigendi tõustes kellapommi eemale ning ei lase sellel alla kukkuda.
  4. Punase joonega on märgitud liigend, mis neid kõiki edasi annab kui ühe liigutusega.
Pean aga märkima, et nii lihtne seda kõike läbimõelda ja katsetada polnud, kui Paint's pärast pilti sodida. Siiski ei anna mulle rahu see, et kägu hakkab siiski pendeldama ka siis, kui kõik on maha vaigistatud, aga sellise linnu vastu on juba raske midagi ette võtta.

Kuna traadimaterjal sai vahepeal otsa, siis tegelesin muuga, mis kuidagi ei häiri muude asjade kokkupanekut. Hetkel on siiski kogu kell üsnagi lego veel, kui vaja kuskile ligi pääseda, tuleb juppideks võtta ja pärast kokku tagasi, seega tähtis on sees askeldamised hetkel ühe soojaga ära teha ning viimaks jäävad katuselahendused ja üleüldine viimistlus väljast.
Nimelt sai vahepeal peaaegu valmis tehtud tagakaas, ning tagumine sarikatest koosnev ferm, mille kaudu hakkab kell kinnituma seinale. Kuna tagakaane küljes on ka kellapommi traat, siis selle seadistamine on omaette katsetustöö, mille käigus ei saagi katus ega miski muu segada, täpsuseks on ca 1mm tagumise kaane (ukse) liikumise ruum, sest haamer, mis seda lööb, peab vaid õrnalt puudutama ja nö riivama seda. Kui jääb aga haamer vastu traati, tekib ebasobiv nö plekikolina heli ja kohe hajub.

Töö käigus õpib ikka palju. Siit ka järeldus, miks suurem hulk vene toodangu Majaki kellasid juba algselt ei töötanud korralikult - seadistamine oli puudulik ja võimatu, kellakasti materjal oli ebatäpne ja nõrk. Kerge papist tagakaane küljes ei saagi selline pomm massiivset heli tekitada. Kui korralikult endal häälestatud sain õige ukse asendiga, on kohe tunda, missugust võimast heli on see tegelikult võimeline tegema. Nagu ka originaalkelladel, on see süsteem just samuti tagakaane küljes, seega kui kell on vastu seina seismas, peab olema miski, mis hoiab teda nii palju eemale, et hääl ka välja kostuks. Kuna ma ei taha tervet kella seinast eemale tuua ja jätta mulje, et justkui oleks seina ja kella vahel ebaloogiline pilu, siis töötasin välja sellise kanali, kustkaudu heli hõlpsamini välja saab.
Üritasin anda kanalile kerge kellukese kuju, kuid eks seda annab veel natuke parandada. Samuti peab sellise laiusega pilu tulema ka põhjaplaadi sisse, kust siis seina vahelt heli kergemini välja kumab. Kanal on aga lihvitud võimalikult siledaks, et heli mitte neelata ja seega ei saa ka sellele "kellukesele" anda isepärast kuju. Pooleli on aga hetkel veel ukse lõplik fikseerimine, nii seest kui väljast.

Lähiajal on aga plaanis lõpetada ära night shut off süsteem, ehk leiutada kang seina külge ja liigendid ära ühendada. Lisaks tagakaas lõpuni ära viimistleda ja kinnitada ning teha sees veel suuremaid seadistusi (kägu paika ja liikuma), enne kui tuleb katus peale.

No comments:

Post a Comment